DORZUĆ SIĘ DO ZIELONEJ WIEDZY I DZIAŁANIA!

Spotkajmy się na jedynym w Polsce Zielonym Letnim Uniwersytecie strefazieleni.org/ZLU2016

#gefsummer #ZielonyUniwersytet

Wesprzyj Zieloną wiedzę i aktywizm!
 

Już drugi raz organizujemy Zielony Letni Uniwersytet. Pierwszy ZLU odbył się w lipcu 2015 w Białowieskim Parku Narodowym. Wtedy nie wiedzieliśmy, że „dobra zmiana” zagrozi naszej wspaniałej, unikalnej Puszczy Białowieskiej. Gdybyśmy wiedzieli, zaprosili byśmy mieszkańców do debaty i podzielilibyśmy się z nimi wiedzą, którą przywieźliśmy do ich miejscowości. Może pomogło by to w aktywizacji mieszkańców na rzecz zachowania puszczy – dla puszczy a nie dla zysków ludzi.

 

 

Jedziemy do Ciechocinka przekonać mieszkańców i samorząd, że autostrada rzeczna nie jest najlepszym kierunkiem rozwoju dla ich miasta, a nad Wisłą mają zagrożone skarby, pod ścisłą ochroną, które warto chronić, obserwować i podziwiać!

Zapraszamy aktywistów, z którymi będziemy tworzyć koalicję w obronie zagrożonych „dobrą zmianą” polskich rzek.

Pomóż nam zwrócić im koszty transportu, aby więcej aktywistów mogło przyjechać!

Dolina Środkowej Wisły to miejsce gniazdowania wielu gatunków ptaków wodno-błotnych, między innymi mewy siwej, rybitwy białoczelnej, rybitwy rzecznej oraz wielu rzadkich gatunków ptaków takich jak ostrygojad lub płaskonos. Obszar ma duże znaczenie jako korytarz migracyjny ptaków – krzyżówek, czapli siwych i bociana czarnego. Latem od lipca zaczyna się przelot ptaków siewkowatych: samotników, łęczaków i krwawodziobów, kwokaczy i brodźców śniadych oraz siewek złotych i siewnic. Jest to także okres pierzowiska blaszkodziobych. Na łachach licznie gromadzą się stada mew a w zaroślach wierzbowych można obserwować liczne gatunki ptaków wróblowych. W okresie zimy występują tu koncentracje  gągołównurogęsi i bielaczków.

 

Wesprzyj ochronę Wisły! Ratuj rzeki!

 
Zielony Letni Uniwersytet to debaty i warsztaty: o demokracji w Polsce i Europie, o pacyfizmie, o uchodźcach,  o dobrach wspólnych, o ekonomii post-wzrostu, walutach lokalnych i bezwarunkowym dochodzie gwarantowanym, o TTIP, CETA i „wolnym handlu”, o Zielonych strukturach i wspólpracy, o wolności i równości , również o prawach kobiet, prawach mniejszości, o równości i tolerancji…

 

 

Rodzice wyjdźcie z szafy! Pomożemy wam!

Pomóż rodzinom LGBT+
Spowodowane przez człowieka gwałtowne zmiany klimatu są zagrożeniem dla przetrwania gatunku ludzkiego i zachowania życia na Ziemi. Nie mamy dużo czasu. Konieczna jest szybka zmiana. Będziemy wymieniać się wiedzą o zmianach klimatu i transformacji energetycznej, aby dzielić się z nią z innymi. Jeżeli nam pomożecie pokażemy też mieszkańcom i turystom Ciechocinka niezwykły film „This changes everything! , uzupełnienie książki Naomi Klein.

 

 

Pokaż ten film w Ciechocinku!
Edukację dla środowiska i przyrody trzeba zaczynać jak najwcześniej, tylko tak stworzymy społeczeństwo zdolne zachować różnorodny i wspaniały świat przyrody dla przyszłych pokoleń i dać żyć innym gatunkom.  Woda to źródło życia, bez niej nie ma żadnego życia. To również muszą zrozumieć wszyscy, od najwcześniejszych lat. Chcemy się do tego przyczynić.

 

 

Warsztaty ekologiczne dla dzieci z „kurą z doktoratem”

Daj dzieciom ekologiczne skarby!

 
Będziemy rozmawiać o zielonym mieście i Zielonych miastach. Miast dla ludzi, przyjaznych, nie zanieczyszcznych, w których każdy ma swoje miejsce a mieszkańcy współtworzą miasto, przestrzeń jest przyjazna, usługi publiczne dostępne, dba się o wodę i powietrze, jest miejsce nie tylko dla aut, mieszkanie jest prawem a nie luksusem, przyroda i zieleń są codzienną normalnością …. Zobaczymy jak Zieloni w innych krajach pomagają te marzenia realizować.

 

 

Wesprzyj rozwój Zielonych miast!

 
Zielony Letni Uniwersytet jest wydarzeniem europejskim. Jest jednym z dziewięciu takich wydarzeń tego lata  w Europie organizowanych i współorganizowanych przez Zieloną Fundację Europejską (GEF) i dofinansowanych przez Parlament Europejski (GEF Green Summer Universities 2016), #gefsummer.  Wspiera nas też Fundacja Im. Heinricha Bölla w Warszawie. Poza licznymi polskimi gośćmi, oczekujemy też gości z innych krajów: Rebeccę Harms, Europosłankę, współprzewodniczącą frakcji Zieloni/Wolny Sojusz Europejski w Parlamencie Europejskim, Sergia Alegre Calero, Zielonego wiceburmistrza miasta El Prat w Katalonii, prof. Tine De Moor z Uniwersytetu w Utrechcie, dr Anne Snick z Klubu Rzymskiego – EU Chapter, Daniela Fehéra wiceprzewodniczącego Unconditional Basic Income Europe (UBIE), Edouarda Gaudot odpowiedzialnego za relacje z Europą Centralną w grupie Zieloni/WSE Parlamentu Europejskiego, Laurenta Standaerta, redaktora naczelnego Green European Journal, Michala Berga, wiceprzewodniczącego  czeskich Zielonych.

Oczekujemy też 38 gości polskich, wykładowców, panelistów i moderatorów, w większości aktywistów z zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych i kampanierów, oraz Zielonych członków i sympatyków, 

Wiele organizacji ma dziś duże trudności z dostępem do funduszy publicznych – „dobra zmiana” wyklucza „wegetarian i cyklistów”. Wśród uczestników są wartościowi aktywiści, których sytuacja nie pozwala na wniesienie opłaty. Pomóż nam pokryć koszty podróży jak największej liczbie uczestników oraz zapłacić wynagrodzenia aktywistom – wykładowcom, panelistom i moderataorom.

 

Wesprzyj europejski Zielony uniwersytet –  Ciechocinek 2016!

 
Najnowsze artykuły

wisla2

ZLU 2016 Ciechocinek

Zielony Letni Uniwersytet to debaty i warsztaty: o demokracji w Polsce i Europie, o pacyfizmie, o uchodźcach, o dobrach wspólnych, […]

Zdjecie_grupowe

Zielona Szkoła Letnia 2016

Zielony Letni Uniwersytet to debaty i warsztaty: o demokracji w Polsce i Europie, o pacyfizmie, o uchodźcach, o dobrach wspólnych, […]